03442303346   09227407750
  

11 نکته طلایی برای یادگیری زبان انگلیسی

1401/11/30 0 نظر بازدید : 387

11 نکته طلایی برای یادگیری زبان انگلیسی

نکات موفقیت در یادگیری انگلیسی که در این مطلب به آن میپردازیم به شما کمک میکند تا چالش های یادگیری زبان انگلیسی را به راحتی پشت سر بگذارید. درواقع یادگیری هر زبانی غیر از زبان مادری خودتان، پر از معما های کشف نشده برای شما خواهد بود. کافیست، عزم را جزم کرده تا از چالش و شیرینی های منحصر به فرد زبان انگلیسی در مسیرتان لذت ببرید. علی الخصوص اینکه زبان انگلیسی که جزو زبان های اول زنده دنیا و زبان اول سازمان ملّل متحد است.

 

11 نکات موفقیت در یادگیری انگلیسی

در ادامه مطلب به 11 نکات موفقیت در یادگیری انگلیسی اشاره خواهیم کرد:

1) هدف خود را مشخص کنید

اولین نکته از نکات موفقیت در یادگیری انگلیسی میتوان به این مورد اشاره کرد که اصلا ” به چه دلیل خواهان یادگرفتن زبان انگلیسی هستم؟ “
آیا صرفاً چون دوستان و آشنایان شما به دنبال یادگیری زبان انگلیسی هستند؟
و یا دوستانتان شما را تشویق به یادگیری میکنند؟ یا قصد مهاجرت به کشور های انگلیسی زبان را دارید ؟
یا به دنبال آموختن این زبان هستید چون میخواهید مطالعه ی خود را بواسطه منابع انگلیسی زبان بالاتر ببرید ؟!
وقتی از برنامه و هدف خودتان اطلاع کافی داشته باشید، خیلی دقیق تر و با برنامه تر عمل خواهید کرد ؛ حتی به آسانی میتوانید چالش های این مسیر را هم تحمّل کنید چون میدانید قرار است به کجا برسید.


2) سطح خود را شناسایی کنید

تشکیل شده از مبتدی ، متوسط ، پیشرفته. CEFR سطوح زبان انگلیسی بر اساس استاندارد
سطح مبتدی ( A1 ) Elementary
سطح مبتدی( A2 ) Pre-Intermediate
سطح متوسطه (B1 ) Intermediate
سطح متوسطه ( B2 ) Upper-Intermediate
پیشرفته ( C1 ) Advanced
پیشرفته ( C2 ) Proficiency

با استفاده از وب سایت های زیادی میتوانید سطح زبانی خود را به صورت آنلاین ، شناسایی کنید تا از منابع سطح خودتان استفاده کنید. اگر از سطح منابع بالاتر از خودتان استفاده کنید چالش ها تبدیل به مشکل و اگر از منابع پایین تر استفاده کنید؛ دیگر لذّتی در یاد گرفتن زبان انگلیسی در شما باقی نخواهد ماند!


3) از دایره امن خود یک قدم فراتر بروید

وقتی در دایره امن خود ایستادید در واقع چندان چیزی عایدتان نمیشود. شجاع باشید، از اشتباهات خود نترسید، بلکه این اشتباهات هستند که مانند نور فانوس در شب، راه درست را به شما نشان میدهند.
این را هم بدانید که هر کسی که شروع به انجام کاری میزند در ابتدا عالی نیست و اشتباهات زیادی دارد. نگران نباشید به مرور زمان خودتان متوجه اشتباهات میشوید و قادر به اصلاح آنها خواهید بود.


4) برنامه ریزی کنید

با توجه به هدف و بازه زمانی ای که خودتان مشخص میکنید؛ میتوانید برای تمرین زبان انگلیسی، برنامه خود را به صورت “روزانه و هفته ای” برنامه ریزی کنید.
اما همانطور که میدانید مهم ترین بخش هر جدول زمانی، رعایت کردن آن است.

5) کمک بگیرید

در ابتدا از کمک گرفتن نهراسید. میتوانید از لغت نامه ها مخصوصاً ” انگلیسی_انگلیسی ” به صورت کتاب و یا حتی ” آنلاین و آفلاین ” کمک بگیرید ؛ اما اگر واقعا چیزی را متوجه نمیشوید هیچ اشکالی ندارد از دوستان و اساتید زبان انگلیسی کمک بگیرید. چون حتما آشنایان مبتدی تر از شما هم روزی به سراغ شما خواهند آمد. چو استاده ای، دست افتاده گیر !

6) به دنبال استاد توانمند باشید

اگر وقت کافی برای کلاس های زبان دارید حتما سری به آنها بزنید. مؤسسه و آموزشگاه های خوب اطرافتان رو جست و جو کنید. قطعاً در این مسیر هیچ چیز مانند یک آموزگار مجرب و دلسوز نمیتواند شما را به نوک قلّه های صعود برساند. اگر وقت کافی برای کلاس زبان ندارید میتوانید از کلاس های آنلاین و آفلاین بهره ببرید و یا حتی میتوانید آموزش های لازم را از یوتیوب فرا بگیرید. این روز ها کانال های متعددی در یوتیوب به تولید محتوا در زمینه آموزش زبان انگلیسی میپردازند.

7) در دنیای انگلیسی غرق شوید

محتوای مورد علاقه خودتان را مثل مقاله های مورد علاقه، کتاب، فیلم و سریال یا حتی موسیقی مورد علاقه تان را به طور مصمّم و جدی به زبان انگلیسی دنبال کنید. در اینجا من به شما چند راه پیشنهادی معرفی میکنم :

 

پیشنهاد اول: برای مثال ، قبلاً شما یک بار کتاب ترجمه شده ای را به زبان فارسی خواندیده اید و از آنجا که مورد علاقه تان هم بوده در ذهنتان مانده است. این بار سعی کنید همان کتاب را به زبان اصلی بخوانید. ممکن است حین خواندن متوجه شوید معنای بسیاری از واژه ها و کلمات را نمیدانید ؛ اما چون قبلاً، همین کتاب را به زبان مادریتان خوانده اید؛ متوجه فضای کلی داستان و مفهوم اصلی خواهید شد. می توانید معنای بسیاری از کلمات را حدس بزنید؛ ولی از آنجایی که ذهن جست و جو گر شما به دنبال معنای حقیقی کلمات است نه حدس و گمان، شما را به سمت لغت نامه ها سوق میدهد.

پیشنهاد دوم: سعی کنید فیلم های انگلیسی زبانی که قبلاً انها را با زبان مادریتان می دیدید این بار، با زیرنویس ببینید و بعد از مدتی سعی کنید بدون زیرنویس ببینید. این راه علاوه بر مزایای راه اول ، باعث قوی تر شدن مهارت شنیداری و گفتاری میشود. به نوعی باعث میشود زبان انگلیسی مانند خون در رگ های شما جای بگیرد.

پیشنهاد سوم: سعی کنید در حین دیدن فیلم و سریال و یا گوش کردن به موسیقی انگلیسی ، اول خوب گوش کنید و بعد سعی کنید دقیقاً همانطور کلمات و جملات رو تکرار کنید. این کار باعث میشود لهجه و تلفّظ شما روز به روز بهتر و دقیق تر شود ؛ همچنین این کار کنجکاوی شما را برای دانستن معنای کلمات ناشناخته بر می انگیزد؛ در نتیجه ذهنتان شما را وادار میکند برای ماندگاری بیشتری معنای کلمات آنها را جست و جو کنید.

پیشنهاد چهارم: هر آن چیز که لازم است روی برگه بیاورید را به انگلیسی بنویسید؛ اعم از کار های روزمره، چک لیست خرید و یا خاطراتتان را همه به انگلیسی بنویسید. نگران کلماتی که نمیدانید نباشید، از لغت نامه ها استفاده کنید. این کار باعث میشود که بعد از مدتی بتوانید به انگلیسی فکر کنید و این ایده آل ترین وضعیت یک زبان آموز است.

8) دفتر زبان انگلیسی داشته باشید

نکات مهم را برای خودتان بنویسید. از کلمات و قواعد و … به راحتی عبور نکنید. نکات مهم را برای خودتان هایلایت کنید . علامت بزنید. و بعد نوشته ها را در جایی قرار بدهید که در معرض دیدتان باشد مثلا روی میز کارتان ، روی آیینه اتاق و یا روی کمد هایتان… هر جایی که در معرض دیدتان باشد؛ جای خوبی برای به یاد آوری نکات و تثبیت در ذهنتان است.

9) روحیه ماجراجویی داشته باشید

برای موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی باید بدانید که این زبان برای شما همچون سرزمین کشف نشده هاست. روحیة کنجکاو داشته باشید. در مقابل این ناشناخته ها به نوعی خودتان را مانند کاراگاه ها تصور کنید؛ سوال بپرسید، ببینید، بشنوید و جست و جو کنید تا قلّه های این سرزمین را یکی پس از دیگری را با لذّت کشف کنید.

10) معلم خودتان شوید

یکی دیگر از نکات موفقیت در یادگیری انگلیسی این است که برای مدتی فکر کنید اینجا کلاس درس زبان انگلیسی شماست. سعی کنید هر مطلب جدیدی که آموختید را برای خودتان توضیح دهید.
میتوانید رو به روی آیینه با صدای بلند برای خودتان و یا برای دوستتان که مشتاق یادگیری زبان انگلیسی است تدریس کنید ، بعد از تدریس شروع کنید از خودتان و یا دوستتان ، چند سوال از مطالب گفته شده طرح کنید ؛ با این روش صد در صد اطمینان حاصل میکنید که همة مطالب را به طور صحیح آموخته اید .

11) از تمرین فرار نکنید

از مهمترین نکات موفقیت در یادگیری انگلیسی این است که سعی نکنید از تمرین فرار کنید و تمام زمانتان را به آموختن مطاب جدید اختصاص دهید!
طبق برنامه ریزی خودتان ، هر روز مقدار کمی از زمان خود را به مرور و تمرین یادگرفته های خود اختصاص دهید. تمرین باعث میشود دانسته های قبلی خود در ذهن حک شود و به قولی ملکة ذهنتان شود. هر جایی که توانستید دفتر یادداشت زبان خود را در دست بگیرید و تمرین کنید … تمرین، تمرین و تمرین شرط اصلی فتح کردن قلّه ها است. چه در مترو باشید چه در محیط های دیگر، تمرین چند دقیقه ای بیشتر وقتتان را نخواهد گرفت.

سخن آخر: فرا گرفتن زبان، فرایندی مداوم است. در این مسیر اشتیاق خود را حفظ کنید و از زمان هایی که برای فرا گرفتن زبان انگلیسی میگذرانید؛ نهایت لذت را ببرید. به خودتان افتخار کنید که قدم به قدم مسیرتان را تحت هر شرایطی طی میکنید و به قول قرار خودتان متعهد هستید. در این صورت موفقیت دور از دسترس شما نیست.


تعداد نظرات (0)


در پاسخ به نظر : x
نظر شما با موفقیت ثبت گردید و پس از تایید نمایش داده خواهد شد. با تشکر.